Spis treści
Austriacy lubują się we wszelakiego rodzaju potrawach zawierających morele. Bardzo popularne są pączki z nadzieniem morelowym, które dostać można w każdej piekarni.
Ponadto zajadą się knedlami morelowymi oraz, m.in. Linzerkipferln czy Linzeraugen – popularnymi ciasteczkami z nadzieniem zazwyczaj morelowym. Skąd bierze się to uwielbienie moreli? Poniżej można znaleźć odpowiedź na to pytanie oraz poznać najsmaczniejsze przepisy.
Czy można nazwać morele jednym z symboli Austrii?
Otóż tak. Chociaż może nie jest to najbardziej oczywista ani pierwsza z rzeczy, o jakiej pomyślimy zapytani o skojarzenia z Austrią. Austria to przede wszystkim piękne krajobrazy, wysokie góry, malownicze wioski, okazałe pałace dynastii Habsburgów, bogata historia, wielcy pisarze i kompozytorzy, multikulturowa społeczność, anonimowość Wiednia, bezpieczeństwo, niezawodny transport, turystyka, sporty zimowe….
Możnaby tak wymieniać bez końca. Morele jednakże zaliczają się do tego ekskluzywnego grona rzeczy, miejsc i osób utożsamianych bezpośrednio z Austrią.
Ponadto Austriacy uwielbiają wyroby z moreli. Morela jest smacznym, słodkim, pełnym witamin oraz antyoksydantów owocem, który cechuje delikatny marcepanowy zapach. Można spotkać się z opiniami, iż smakuje jak śliwki. W austriackiej dolinie Wachau uprawa moreli na skalę przemysłową rozpoczęła się na samym początku XX wieku. Odtąd uprawa moreli jest jednym z ważniejszych filarów gospodarki regionu.
Austriackie nazwy wielu warzyw i owoców są łudząco podobne do polskich, tak też jest w wypadku moreli (die Marille). Austriackie morele z doliny Wachau są wyjątkowe – poprzez zderzenie gorącego i zimnego klimat, wahania temperatur w dzień i w nocy oraz bliskie sąsiedztwo Dunaju uzyskują one unikalny smak i aromat.
Morela z Wachau jest chroniona nazwą pochodzenia. Wachau apricot odnosi się wyłącznie do moreli z owego regionu. Hodowcy ze stowarzyszenia Wachau Apricot Association muszą zagwarantować pochodzenie, niepowtarzalność smaku i aromatu oraz autentyczność swoich owoców. Na początku lipca można dostać morele w Wachau dosłownie wszędzie.
Knedle z morelami – przepis łatwy w przygotowaniu
Knedle morelowe rozpływają się w ustach. Smakują zarówno dzieciom jak i dorosłym, a swoimi niepozornymi rozmiarami zachęcają do jedzenia bez końca. Ten obiadowy przysmak o kulistym kształcie jest bardzo łatwo wykonać. Są alternatywne sposoby przygotowania knedli z nadzieniem morelowym, jednakże jednym z szybszych i bardziej przyjaznych jest obtoczenie owoców ciastem.
Składniki wyrabia się na gładkie ciasto. Następnie usuwa się pestki tak, by nie rozdzielić do końca połówek. Puste miejsce po pestce zastępujemy kostką cukru, żeby knedle były słodkie w smaku. Każdy owoc obkładamy warstwą ciasta. Knedle gotują się przez około dziesięć minut na małym ogniu. Przy zbyt intensywnie gotującej się wodzie istnieje niebezpieczeństwo, że knedle się rozpadną.
Knedle morelowe najlepiej smakują z zasmażaną tartą bułką i/lub masłem. Proste ciasto składające się z mąki, szczypty soli, oleju oraz twarogu smakuje wybornie w połączeniu z owocem. Jest to niewątpliwie jeden z tych przepisów, który każdemu przypadnie do gustu.
Pączki z nadzieniem morelowym
Podczas gdy knedle z morelami stanowią jeden z symboli Wachau, pączki z nadzieniem morelowym smażono w Wiedniu już w dziewiątym wieku. Na początku wypiek ten znany był pod nazwą krapfo, by finalnie przybrać nazwę Krapfen. W średniowieczu już były one ogólnodostępne i bez problemu można było je kupić.
Pączki powstają z ciasta drożdżowego, które zazwyczaj przygotowywane jest na słodko, może jednakże występować w wersji słonej. Również nadzienie jest słodkie lub alternatywnie pikantne. Smażone są pączki w gorącym tłuszczu – zazwyczaj na smalcu, ewentualnie w maśle klarowanym lub oleju roślinnym.
Wiedeńskie Faschingskrapfen powstają z ciasta drożdżowego, są smażone w tłuszczu, mają okrągły kształt i, co nie jest bez znaczenia, wypełnione są marmoladą morelową. Zazwyczaj zostają też posypane cukrem pudrem, chociaż każdy ma swoje upodobania, toteż wiele piekarni oferuje wersję zarówno z jak i bez cukru, ewentualnie posypuje się pączka już w obecności klienta.
Pierwotnie posiadały pączki haczykowatą formę, stąd ich nazwa (Klaue, Kralle – szpon, pazur). Co ciekawe, prawdopodobnie już w Egipcie przygotowywano ciasta, które były później wysmażane w tłuszczu. Rzymianie mogli natomiast pochwalić się ciastkami o nazwie globuli, które przypominały małe kulki.
Na temat pączków krążą nawet legendy, a historia ich powstania jest nie tyle długa, co odległa i nie do końca pewna. Obecnie spożywa się w Austrii na co dzień na dużą skalę pączki z nadzieniem morelowym, które również bywają potrawą świąteczną, zaś w największych ilościach konsumowane są podczas karnawału.
Strudel morelowy
Strudel jest warstwowym ciastem rodem z czasów panowania monarchii Habsburgów. Występuje w najróżniejszych formach, zarówno na słodko jak i wypełniony pikantnym nadzieniem.
Ciasto zostaje w procesie przygotowania ostrożnie rozciągnięte na cieniutkie kawałki, by później zostać wyłożonym nadzienie i zwiniętym.
Najpopularniejsza wersja strudla, czyli rolki z ciasta z nadzieniem, to właśnie taka, która ma w środku morele. Alternatywnie i równie często spotykane są strudle – rolady – z jabłkami, serowe, z wiśniami czy truskawkami, rzadziej z gruszkami czy na ostro, np. ze szpinakiem.
Wiedeńczycy zajadają się nim w kawiarniach (słynne Kaffeehäuser), typowy był on jednakże już wiele wcześniej dla mieszkańców zarówno całej Austrii jak i południowych Niemiec, północnych Włoch, Czech, Słowacji, Słowenii.
Strudel jest przygotowywany ze specjalnego ciasta, jednak spotykane są również warianty z ciastem kruchym, francuskim czy nawet takim z dodatkiem drożdży. Strudel jabłkowy przybył do Austrii prawdopodobnie z Węgier. Najstarszy przepis na strudel pochodzi z roku 1696, natomiast niecały wiek później serwowano go już na dworze cesarzowej Marii Teresy.
O historii ciast morelowych, ich niepowtarzalnym smaku i możliwych dodatkach oraz alternatywnych nadzieniach a także przyrządzaniu można mówić wiele.
Bezsprzecznie jednak zarówno pączki z nadzieniem morelowym – tak popularne w Austrii ze względu na swój smak oraz dostęp do najlepszych gatunków moreli z kraju jak i strudel czy knedle należą do najchętniej spożywanych i najpyszniejszych smakołyków w Austrii.