Ciekawe tradycje świąteczne w Austrii

W Austrii okres świąteczny obchodzi się dość hucznie. Święta obfite są w różne tradycje i zwyczaje. Różnią się one ze względu na region. Każdy kraj związkowy Austrii ma trochę inne obyczaje. Niektóre z nich są bardzo ciekawe i warto będąc w Austrii wziąć w nich udział.

W poniższym artykule przedstawiamy najciekawsze obyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Pochód karnawałowy – Schemenlaufen

Pochód karnawałowy, który fachowo nazywany jest Schemenlaufen organizowany jest co 4 lata w Imst w Tyrolu, tylko w lata nieparzyste. Odbywa się on zawsze w niedziele poprzedzającą ostatni czwartek karnawału.

W pochodzie uczestniczą wyłącznie mężczyźni, którzy ukończyli 16 rok życia.

Głównymi postaciami pochodu są Roller i Scheller. Dokładnie 55 par tych postaci wykonuje taniec karnawałowy z podskokami i ukłonami. Ważnym elementem ich kostiumów są dzwoneczki, które podczas tańca wydają niskie i wysokie dźwięki. Rollerowie mają dzwoneczki przyczepione do talii, a Schellerowie mają dzwony ważące nawet 35kg.

Ten sam taniec wykonuje para w maskach karykaturalnych, która przedrzeźnia Roller-ów i Scheller-ów, tylko, że w zwolnionym tempie.

W pochodzie biorą też udział tzw. Sackner-owie i Spritzer-owie odpowiedzialni za utrzymanie porządku, którzy rozdają klapsy i pryskają w publiczność wodą, gdy ta wchodzi na trasę pochodu.

W pochodzie karnawałowym udział biorą także:

– Kübelemai – dziewczynka obsypująca publiczność pachnącym pudrem

– Kominiarze – wdrapujący się na kominy i dachy domów stojących przy trasie pochodu

– Wiedźmy – pokrzykujące na publiczność przy dźwiękach kakofonicznej muzyki

– Białe i brązowe niedźwiedzie – dające pokaz siły

Pierwszy pochód miał miejsce w 1947r. Przygotowanie strojów i elementów dekoracji trwa kilka miesięcy a w pracę nad pochodem angażuje się naprawdę wiele osób.

Kostiumy uczestników pochodu szyją kobiety z Imst – nauka szycia kostiumów karnawałowych prowadzona jest w szkołach. Dzwony i dzwonki wytapiane są przez miejscowych kowali. Sztuka rzeźbienia drewnianych masek karnawałowych jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, umiejętności te można też nabyć na specjalnych kursach.

Krampus

krampus

Krampus wywodzi się z austriacko-bawarskiego folkloru alpejskiego. Uważany jest za pół kozę i pół demona. Wyobrażany jest najczęściej w skórze kozy, nosi straszna maskę zazwyczaj z drewna lipowego i posiada diabelskie rogi.

Według legend Krampus karze niegrzeczne dzieci w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.

5 grudnia Krampus obchodzi swoje święto, tak zwana Noc Krampusa.

Wtedy właśnie organizowana jest tradycyjna parada zwana Krampuslauf.

W Austrii w trakcie tej procesji młodzież odziewa owczą lub kozią skórę, zwierzęce rogi oraz przerażające maski. Pochód otwierają połykacze ognia, a potem przez ulicę przechodzą przebierańcy, którzy tańczą, zaczepiając dzieci i wręczając dorosłym tzw. Krampus Schnapps (rodzaj owocowego brandy). Oprócz przerażających odsłon Krampusa pojawiają się tam również inne postacie.

W 1889 roku dokładnie określono, jakie postacie wyruszają wraz z Krampusem i św. Mikołajem w pochodzie podążającym ulicami do głównego placu wioski, są to np. anioły.

Obserwujący pochód widzowie również biorą udział w zabawie.

Ciekawostką jest, że do stworzenia kostiumu Krampusa używa się autentycznych wyprawionych skór zwierzęcych, rogów kozła, koziorożca lub muflona, końskiego włosia i krowich dzwonków, a maskę rzeźbi się artystycznie w drewnie. Maska może ważyć nawet do 25kg.

Kadzenie

Według wierzeń ludowych dnia 25 grudnia zaczynał się magiczny czas „świętych wieczorów”. Trwał on do 6 stycznia i w tym czasie dom i zagrodę nawiedzały demony.

Okadzanie izb i zagrody w Wigilię, Sylwestra i w święto Trzech Króli miało poskromić złe duchy.

Jeżeli podczas kadzenia brakowało jakiegoś członka rodziny, oznaczało to nieszczęście lub śmierć.

Kadzenie jest praktykowane w Tyrolu do dnia dzisiejszego. Do dużego kociołka, wypełnionego gorącym żarem, wkłada się kadzidło, którym rodzina uroczyście okadza wszystkie pomieszczenia, nie przestając się przy tym modlić.

Stukanie

Austria-stukanie

„Anklöpfeln” czyli „stukanie” to stosowana do dzisiaj metoda wypędzania złych duchów, której początki sięgają XV wieku. Tradycja ta najbardziej pielęgnowana jest w Tyrolu, a szczególnie w dolinie Innu.

Polega to na tym, że grupa śpiewaków w 3 czwartki przed Bożym Narodzeniem odwiedza okoliczne domy. Gdy zostaną zaproszenie do środka, śpiewają pieśni głoszące nowinę o narodzinach Jezusa.

Według dokumentów i opowieści „stukanie” to świecki zwyczaj, który był związany z nowym rokiem i miał na celu przepowiadanie przyszłości.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *