Spis treści
- 1 Vorarlberg – najbardziej na zachód wysunięty land
- 2 Tyrol – czyli piękne alpejskie krajobrazy
- 3 Salzburg – popularna turystyczna destynacja
- 4 Karyntia – kraj związkowy najdalej na południu
- 5 Styria – drugi co do wielkości land
- 6 Burgenland – niedoceniany land na wschodzie
- 7 Górna Austria – Hallstatt czyli miasto jak marzenie
- 8 Dolna Austria – największy, różnorodny kraj związkowy
- 9 Wiedeń – najlepsze miasto do życia na świecie
Austria w podziale administracyjnym składa się z dziewięciu landów. Pięć z nich istnieje od średniowiecza, mianowicie Dolna Austria, Karyntia, Salzburg, Styria oraz Tyrol.
Republika Austrii jest federacją, składającą się z landów właśnie, które inaczej nazywają się krajami związkowymi. Te z kolei podzielone zostały na miasta statutarne oraz powiaty. Wszystkie różnią się mniej lub bardziej od siebie, dlatego warto skupić się na każdym z osobna.
Vorarlberg – najbardziej na zachód wysunięty land
Vorarlberg jest drugim z najmniejszych i najmniej zaludnionych landów. Jego stolicą jest miasto Bregenz. W Vorarlbergu mieszka blisko 399.000 ludzi (stan na 2021 rok), z czego ok 74.000 stanowią obcokrajowcy. Austria jest multikulturowym krajem, w którym odsetek obcokrajowców jest bardzo wysoki. Vorarlberg zajmuje powierzchnię 2.600 km2, a jego piękno skrywa się w różnorodności krajobrazu.
Będąc w Vorarlbergu warto wybrać się nad Jezioro Bodeńskie, nad brzegiem którego zbiegają się granice Austrii, Szwajcarii i Niemiec. Vorarlberg posiada również góry i lodowce Silvretty. Flaga tego landu ma te same kolory, co narodowa flaga Polski, tylko w wersji odwróconej.
Tyrol – czyli piękne alpejskie krajobrazy
Tyrol jest zamieszkiwany przez 760.000 ludzi, w tym ponad 127.000 obcokrajowców. Wraz z Vorarlbergiem i Salzburgiem są to najchętniej wybierane austriackie landy do osiedlenia się przez ludność obcego pochodzenia, ustępują one jedynie Wiedniowi.
Tyrol słynie z wielu pionierskich dokonań oraz prężnie działającego sektora turystyki. Jest on chętnie odwiedzany zarówno w zimie jak i w lecie przez wędrowców, wspinaczy, narciarzy oraz rodziny z dziećmi, pragnące odpocząć na łonie natury wśród niezapomnianych widoków.
Tyrol oferuje urlopowiczom ponad 80 ośrodków narciarskich, liczących ponad 3000 km tras. Ponadto dostępne są szlaki dla narciarzy biegowych oraz tory saneczkarskie. W Tyrolu wędrować można po 25.000 km szlaków, na których znajdują się od czasu do czasu alternatywne ścieżki tematyczne. Również miłośnicy rowerów górskich znajdą tutaj trasy dla siebie.
Będąc w Stubaitalu warto przejechać przez imponujący most ponad przełęczą Brenner. Stolicą Tyrolu jest Innsbruck – atrakcyjne miasto, przez które przepływa rzeka Inn, nad którą można spacerować, podziwiając okoliczne zabudowania i szczyty górskie, okalające miasto. W ścisłym centrum natomiast znajduje się Goldenes Dachl, czyli nic innego jak budynek z wykuszem o złotym dachu. Dodatkową atrakcję stanowi skocznia narciarska Bergisel oraz zamek Ambras.
Tyrol wschodni – mały ale atrakcyjny
“Klein aber fein” jakby to powiedzieli Austriacy, czyli mały, ale wcale nie gorszy. To część Tyrolu obejmująca park narodowy Wysokie Taury, dolinę Hochpustertal i Dolomity Lienzkie. W Tyrolu Wschodnim (Osttirol) znajduje się również najwyższy szczyt Austrii Großglockner, który wznosi się na 3798 m n.p.m.. Tyrol Wschodni ma imponujące zagęszczenie trzytysięczników, jako że jest ich tutaj aż 149.
W zimie do dyspozycji mamy ogromną ilość ośrodków narciarskich, wiele kilometrów tras biegowych itd.. W lecie wybierać można, m.in. między wędrówką a kolarstwem górskim. Stolicą regionu jest Lienz.
Salzburg – popularna turystyczna destynacja
Na początku 2021 roku Salzburg zamieszkiwało prawie 561.000 ludzi, z czego narodowości inne niż austriacka stanowiły ponad 18% (prawie 102.000). Salzburg jest znany przede wszystkim z faktu bycia miastem urodzenia Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jego dom rodzinny znajduje się w centrum miasta i jest udostępniony do zwiedzania. Ponadto Salzburg to również twierdza Hohensalzburg (Festung Hohensalzburg), z której rozciąga się piękny widok na miasto.
W Salzburgu i okolicach znajduje się wiele jezior, na których piaskowo trawiastych plażach można wypocząć, opalać się czy pograć w piłkę, a wszystko to w otoczeniu monumentalnych gór. Salzburskie lasy i wzniesienia dysponują wieloma ścieżkami idealnymi do spacerów.
W centrum warto odwiedzić jeszcze katedrę św. Ruperta oraz okazały pałac Mirabell wraz z bujnie kwitnącymi ogrodami. Będąc tam nie można nie spróbować znanych czekoladek Mozarta (Mozartkugeln), czyli pralin z nadzieniem marcepanowym i nugatem. Na rynku kupimy także pyszne precle w różnych smakach.
Karyntia – kraj związkowy najdalej na południu
Mieszkańców Karyntii (Kärnten) jest w roku 2021 562.089, w czym raptem 63.489 innych narodowości (ok 11%). Dzięki południowemu położeniu Karyntii już w maju temperatury są wyższe, a okoliczne drzewa bardziej zielone. Graniczy ona z Tyrolem, Salzburgiem i Styrią, zaś z państw są to Słowenia oraz słoneczne Włochy. Stolicą Karyntii jest Klagenfurt am Wörthersee.
Klagenfurt jest szóstym co do wielkości miastem w Austrii. Najbardziej znane jeziora Karyntii to Wörthersee, Millstätter See, Ossiacher See, Weissensee oraz Faaker See. Millstätter See jest najgłębszym jeziorem w Austrii, a jego głębokość dochodzi do 142 m. Bardzo znanym miastem w tym landzie jest drugie względem wielkości Villach, ze skocznią narciarską Villacher Alpenarena, urokliwym centrum, otoczone przez jeziora.
Dobrym pomysłem jest wybranie się do Villach camperem lub samochodem z przyczepą, ponieważ pola campingowe usytuowane są często bezpośrednio nad jeziorem. W północno-zachodniej części Karyntii znajduje się park narodowy Nationalpark Hohe Tauern, będący największym rezerwatem w Alpach i jednym z najpiękniejszych zakątków na ziemi.
Styria – drugi co do wielkości land
Styria (Steiermark) jest zamieszkiwana przez ponad 1.247.000 mieszkańców, z czego 12% jest obcego ma pochodzenia. Najwyższym szczytem Styrii jest Dachstein, będący jednocześnie lodowcem.
Styria określana jest mianem zielonego serca Austrii, chociaż cały kraj poszczycić może się wspaniałą przyrodą oraz nienaruszonym, zielono górzystym krajobrazem. Specjalnością Styrii jest olej z pestek dynii, zwany syryjskim złotem. Ze względu na niskie ceny wakacje często spędzają tutaj tubylcy.
Stolica Styrii – Graz posiada jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek Europy. Nad Grazem góruje Zamkowa Góra z zabytkową wieżą zegarową, zaś w centrum natkniemy się jeszcze na bardzo współczesny Dom Sztuki o niezwykłym kształcie ryby. Na rzece Mur znajduje się sztuczna wyspa Murinsel.
Burgenland – niedoceniany land na wschodzie
Ten niewielki kraj związkowy różni się znacznie od pozostałej części kraju. Zamieszkany przez 269.000 ludzi, w tym 28,5 tys. przyjezdnych, którzy postanowili osiedlić się w tym urokliwym zakątku, jest trzecim najmniejszym i najmłodszym regionem Austrii. Rozciąga się z południa na północ, miejscami liczy sobie zaledwie 5 km szerokości, a krajobrazowo przypomina węgierskie równiny. Przez większą część roku jest tu słonecznie.
W Burgenlandzie znajduje się kilkanaście zamków oraz drugie największe jezioro Austrii – Neusiedler See. To tutaj produkowane są jedne z najlepszych gatunków wina w Europie. Wino można także degustować w rodzinnych winnicach, gdzie jest wytwarzane.
Burgenland oferuje 2500 km ścieżek rowerowych, szlaki konne, pola golfowe, źródła termalne. Obszar jeziora Nezyderskiego (które można objechać rowerem) wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolicą Burgenlandu jest Eisenstadt.
Górna Austria – Hallstatt czyli miasto jak marzenie
Stolicą Górnej Austrii (Oberösterreich) jest Linz, jednakże poza nim zdecydowanie warte odwiedzenia są Bad Ischl oraz Hallstatt. Bad Ischl jest niewielkim miastem uzdrowiskowym, położonym w Alpach Salzburskich. Znajduje się tam uroczy zamek Habsburgów kojarzony z cesarzową Sisi, która chętnie spędzała w nim czas. Górną Austrię zamieszkuje prawie 1,5 mln ludzi, w tym 200 tys. obcokrajowców (ponad 13%).
Znajduje się tu wiele tras narciarskich (Lammertal, Dachstein West, Hinterstoder), biegowych, lodowiska, tory saneczkowe i inne atrakcje dla pasjonatów aktywnego wypoczynku. Salzkammergut stanowi jedną z najważniejszych atrakcji i jeden z najbardziej znanych regionów wypoczynkowych. To malownicza kraina niczym z bajki. W okolicy znajduje się 76 jezior otoczonych pasmami górskimi.
Jedną z najpiękniej usytuowanych miejscowosci jest Hallstatt, ucieleśniające pojęcie idealnego alpejskiego miasteczka, wykraczające daleko poza wyobrażenie. Wraz z całym regionem wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Chińczycy zbudowali nawet jego kopię. Hallstatt stoi nad brzegiem jeziora Hallstätter i otoczone jest wysokimi szczytami, które “wpadają” do jeziora. W pobliżu mieści się kopalnia soli, dzięki której miasto mogło się tak dobrze rozwinąć.
Dolna Austria – największy, różnorodny kraj związkowy
Blisko 1.691.000 ludzi zamieszkuje Dolną Austrię, niecałe 11% wynosi odsetek obcokrajowców. Przez górną Austrię wszyscy przyjezdni kierują się od razu do Wiednia, multi-kulti raju dla wszelkich narodowości, uchodźców i innych, będących w pogoni za lepszym życiem. Sankt Pölten jest urokliwą stolicą Niederösterreich.
Pośród wzgórz dolnoaustriackiego regionu Mostviertel wije się dwustukilometrowy szlak moszczu. Jest to zwarty region sadów z gruszami do produkcji moszczu, największy w Europie. Na trasie napotkamy gospodarstwa sprzedające własne wyroby, produkujące moszcz, punkty widokowe oraz lokale serwujące ów napój. Dolna Austria jest kolebką dzisiejszego państwa i powstała na ruinach dawnej rzymskiej osady.
Tutaj właśnie znajduje się morelowa dolina Wachau, cała masa zamków i twierdz. Zarówno Wachau, jak i Via Imperialis oraz trasa kolei wysokogórskiej Semmeringbahn zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Waldviertel to malowniczy region bogaty w lasy oraz najlepszy jakościowo w Europie pod względem plantacji maku.
W gminie Semmering znajduje się Zauberberg – kurort narciarski, do którego dotrzemy koleją Semmering, będący niegdyś miejscem spotkań elity. Okazałe wille z tamtego okresu można podziwiać do dzisiaj. Będąc w Dolnej Austrii warto zawitać również do Krems oraz odwiedzić zamek na wodzie Laxenburg.
Wiedeń – najlepsze miasto do życia na świecie
O Wiedniu można powiedzieć wiele, spokojnie drugie tyle, ile zostało już napisane w powyższym tekście. Z najważniejszych informacji należy nadmienić, iż ludność miasta osiągnęła już prawie liczbę 2 mln. Ponad 600.000 to obcokrajowcy!
Nie jest to do końca dobre, jako że, co potwierdzi każdy, kto przez pewien czas miał okazję tam mieszkać, imigranci nie integrują się ze rdzennymi mieszkańcami zaś na ulicach miasta częściej rozbrzmiewa język turecki niż śpiewny dialekt Wiedeńczyków.
Wielka stolica kraju gwarantuje anonimowość i możliwość zatopienia się w tłumie. Nikt tam nie ocenia, nie ma jednej ogólnie obowiązującej mody, kultury przeplatają się ze sobą. Panuje bezgraniczna tolerancja. Administracyjnie Wiedeń dzieli się na 23 Bezirki, czyli okręgi/dzielnice. Będąc w Wiedniu należy spróbować słynnego Sacher Torte, który jednak nie każdemu przypadnie do gustu, ponieważ oczekiwania mogą przerosnąć rzeczywistość.
Liczne kawiarnie serwują znaną wiedeńską kawę z mlekiem – Melange. W sezonie na każdym niemal rogu kupimy przyrządzone na ciepło kasztany. Wiedeń to, oczywiście, nie tylko jedzenie i picie: przede wszystkim popularne miejsca turystyczne stanowią Hofburg (czyli zamek “Sisi”), Schloss Schönnbrun wraz z parkiem, opera, parlament, ratusz, liczne parki jak Prater czy Augarten oraz muzea.
Austria jest wyjątkowym krajem. Mimo że relatywnie niewielka, zawiera wszystko, czego tylko możnaby szukać. Podzielona na dziewięć landów posiada wysokie góry, z których najbardziej znane są Alpy, niezliczone trasy narciarskie, lasy, jeziora, winnice, zamki, pałace, estetyczne, zabytkowe miasta, spokojne wsie, smaczne jedzenie. Definitywnie jest warta poznania i trudno się nią nie zachwycić.