Spis treści
Sport zawodowy w Austrii, krainie śniegu i gór
Jak sam tytuł wskazuje, Austria narciarstwem stoi. Jednakże nie tylko. Chociaż wielu ludziom kraj ten kojarzy się przede wszystkim z wysokimi górami, strzelistymi szczytami, szaleństwem na białym puchu, wytwornymi, eleganckimi willami dawnej arystokracji oraz rezydencjami Habsburgów – również tymi zimowymi – to jednak Austria poszczycić może sie wieloma wybitnymi sportowcami z różnych dziedzin.
Szkoły (sportowe) w Austrii
Austria (Österreich) jest niewielkim krajem Europy Środkowej o powierzchni 83 878,99 km2. Austrię zamieszkuje ok 8,5 mln ludzi, z czego duży odsetek stanowią obcokrajowcy. Operuje się tam walutą euro, natomiast do Unii Europejskiej dołączyła ona w 1995 roku. Kraj ten podzielony jest na dziewięć landów, czyli krajów związkowych, ze stolicą w Wiedniu – samym będącym landem.
Obowiązek szkolny trwa w Austrii dziewięć lat, od szóstego do piętnastego roku życia. Po szkole podstawowej dzieci udają się do szkoły średniej pierwszego stopnia. Te dzielą się na podstawową o poziomie wyższym, ogólnokształcącą średnią pierwszego stopnia oraz o profilu akademickim pierwszego stopnia. Po czternastym roku życia można wybrać szkołę politechniczną prowadzącą wstępne roczne kształcenie zawodowe.
Następnie można kontynuować kształcenie w systemie dualnym. W szkole politechnicznej uczniowie uczęszczają na przedmioty: jęz. niemiecki, obcy nowożytny, matematyka, ekonomia i nauki polityczne, orientacja zawodowa i praktyczne umiejętności życiowe. Widać jak bardzo edukacja austriacka różni się od polskiej, zarówno pod względem przedmiotów jak i szczebli kształcenia. Kiedy jednak posłać dziecko do szkoły sportowej?
Szkoła sportowa w Stams
Tzw. “złote dzieci” należy odpowiednio ukierunkować i objąć szczególną opieką oraz planem treningowym. Już od najmłodszych lat powinny uczęszczać do szkoły sportowej, która rozwinie ich umiejętności i sprawdzi, w której dziedzinie sportu odnajdą się najlepiej. Tam też wyłuskuje się talenty i przyszłe gwiazdy. Ważne, by nie zmarnować ich potencjału.
Najznamienitszą i najbardziej znaną szkołą sportową w Austrii jest Schigymnasium Stams, rozsławione przez swoich absolwentów. Stams jest niewielkim miasteczkiem charakterystycznym dla Austrii, idealnie wpasowującym się w jej górzysty krajobraz. Położone w Tyrolu, ok. 40 km od Innsbrucka, nieopodal miasta Telfs oraz Kühtai, kształci od lat, m.in. najwybitniejszych na świecie skoczków narciarskich.
O gimnazjum w Stams
To tutaj kształcił się m.in. jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii, zdobywca największej ilości pucharowych zwycięstw Gregor Schlierenzauer, pochodzący z pobliskiego Fulpmes; Stefan Kraft (przez Austriaków pieszczotliwie zwany Kraftl) czy Andreas Goldberger. Z autostrady rozciąga się widok na ten doskonale urządzony kompleks wraz z wznoszącymi się ponad nim skoczniami Brunnentalschanze.
Skoki narciarskie sportem narodowym?
W XIII wieku wzniesiono w Stams klasztor Stams, będący jedną z wizytówek tej wioski. W roku 1988 wybudowano tutaj obiekty sportowe. Skoki narciarskie w Austrii to jednak nie tylko Stams lecz także pobliskie Seefeld i Innsbruck. Poza tym na tereni Austrii skocznie można również znaleźć, m.in. w Bischofshofen, Hinzenbach – gdzie organizowane są zawody z cyklu letniego Grand Prix, w Tauplitz Bad Mitterndorf, w którym wzniesiono skocznię mamucią.
Już w roku 1970 pierwsi uczniowie przekroczyli próg szkoły w Stams. Byli to przyszli narciarze alpejscy. Projekt wspierany był przez miasto, państwo i federację narciarską. Po skoczkach w szkole pojawili się biegacze narciarscy oraz kombinatorzy norwescy. Nowy budynek gwarantował w roku 1982 najwyższe standardy kształcenia w Europie. W kolejnych latach do szkoły wprowadzono biathlon i snowboard. W szkole spopularyzowano niezwykle skuteczną austriacką myśl szkoleniową.
Turniej Czterech skoczni
Nic więc dziwnego w tym, że posiadając takie obiekty treningowe i szkołę, w której parudziesięciu zawodników może naraz ze sobą rywalizować, jej absolwenci zdobyli na przestrzeni lat sto złotych medali olimpijskich. Sławny Turniej Czterech Skoczni jest imprezą organizowaną wspólnie z Niemcami na przełomie roku. Począwszy od Oberstdorfu, przez Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck i na Bischofshofen kończąc rozgrywane są cztery prestiżowe konkursy. Zwycięzcy na zawsze zapisują się w historii.
Narciarstwo alpejskie i nie tylko
Austriacy wcale nie emocjonują się najbardziej skokami narciarskimi. Tak naprawdę sportem narodowym Austrii jest narciarstwo alpejskie. W skład narciarstwa alpejskiego, inaczej zjazdowego, wchodzi sześć konkurencji. Konkurencje dzielą się na szybkościowe i techniczne. W każdej z konkurencji wyznaczony jest tor. Tworzą go czerwone i niebieskie bramki.
Zjazd uważany jest za jedną z najważniejszych konkurencji. Zawodnicy osiągają tutaj prędkość nawet 160 km/h. Do najbardziej znanych torów należy Streif w Kitzbühel w Austrii. Dalej wyróżnia się Supergigant (Super G). W przeciwieństwie do niego w Slalomie Gigancie jest jeszcze więcej zakrętów. Dalsze konkurencje to slalom, slalom równoległy oraz kombinacja alpejska.
Piłka nożna w Austrii
Sport w Austrii to nie tylko dyscypliny zimowe, chociaż bardzo popularny, widowiskowy i tłumnie odwiedzany jest również, m.in. hokej. Austriacy chętnie chodzą na mecze piłki nożnej, będącej zresztą jedną z wiodących dyscyplin sportowych na świecie. Austria siedmiokrotnie brała udział w finałach Mistrzostw Świata, aczkolwiek po raz ostatni miało to miejsce w roku 1998. Austriacka piłka nie stoi na najwyższym poziomie lecz ma swoich wiernych kibiców.
W ostatnich startach drużyna odpadła już w fazie grupowej. Względnie udane były dla Austrii Mistrzostwa Europy z roku 2016. W austriackiej bundeslidze prym wiedzie Red Bull Salzburg. Na następnych miejscach plasują się Austria Wiedeń, Rapid Wiedeń oraz drużyna z Innsbrucka.
Warto zaznaczyć, iż Red Bull jest napojem energetycznym, pochodzącym z Austrii właśnie, choć może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Firma sponsoruje przede wszystkim wydarzenia sportowe i zawodników sportów ekstremalnych.
Kolarstwo – austriacka ziemia rodzi górali
Austria poszczycić się może również kilkoma utytułowanymi kolarzami jeżdżącymi w drużynach UCI World Teams, czyli pierwszej dywizji. Dzięki temu startują oni w Wielkich Tourach oraz wielu innych ważnych zawodach. Austria obfituje w piękne trasy kolarskie a kultura na drodze wśród kierowców jest zgoła inna niż w Polsce.
Do najbardziej znanych Austriackich kolarzy należy charakterystyczny Lukas Pöstlberger, jeżdżący w niemieckiej drużynie Bora-Hansgrohe. Do jego najważniejszych osiągnięć zaliczyć można definitywnie wygranie pierwszego etapu Giro d’Italia z roku 2017 oraz zajęcie pierwszego miejsca w Mistrzostwach Austrii ze startu wspólnego w roku 2018.
W Borze jeździł również Gregor Mühlberger, który w minionym sezonie przeszedł do hiszpańskiego teamu Movistar. Bardzo dobrym góralem jeżdżącym w składzie Bory jest Patrick Konrad. Innymi Austriackimi kolarzami, należącymi do największych klubów są, m.in. Felix Großschartner oraz Marco Haller.
Trasy kolarskie w Austrii dla amatorów
Amatorzy kolarstwa szosowego znajdą tutaj z pewnością coś dla siebie. Jeśli dobrze czujemy się w górach, możemy wybrać się na liczącą 34 km i aż 1590 metrów przewyższenia trasę Zillertaler Höhenstraße. Z Kematen nieopodal Innsbrucka prowadzi 110 kilometrowy szlak do Kühtai. Wybrać można się również, m.in. na klasyk Ötztaler, mający swój początek w Innsbrucku. Trasa liczy 227 km i 5401 m różnicy wysokości.
W Austrii najpopularniejsze jest narciarstwo alpejskie oraz piłka nożna. Również skoki narciarskie cieszą się dużym uznaniem oraz szeroką publicznością, głównie z uwagi na bogatą historię i niezliczone osiągnięcia reprezentantów kraju.